Jak urządzić pokój niemowlaka?

Mimo panującej od ponad dekady mody na uczynienie pokoju dziecka kolejnym z placów zabaw, nie zapominajmy o pierwotnej roli tego pomieszczenia. Ma być przede wszystkim sypialnią – miejscem, które zapewni naszemu maluchowi bezpieczny odpoczynek.

Pościel dla niemowlaka bądź starszego dziecka musi być bezwzględnie wykonana z materiałów naturalnych: bawełny, wełny, lnu, konopi, jedwabiu. Świat zewnętrzny oferuje nam wystarczającą ilość zanieczyszczeń. Dlaczego więc mielibyśmy dodatkowo truć naszego małego człowieka w chwili snu, kiedy jest zupełnie bezbronny, zdany na łaskę otoczenia?

Kołdra dla dziecka również powinna być możliwie jak najmniej syntetyczna. Proponuję tu bawełniane poszewki. Z uwagi na przewiewność, świetnie sprawdzą się zarówno, zimą, jak i latem. Ponadto nie pochłaniają dziecięcych zapachów, a później, podczas okresu dojrzewania, nasz nastolatek również doceni wybór swoich rodziców. Ponadto kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego łóżeczka. Wbrew logicznemu myśleniu nie może zostać kupione z myślą o wszystkich osiemnastu latach naszej pociechy.

Niemowlę wymaga drewnianej bądź wiklinowej kołyski z biegunami, dzięki którym nie będziemy musieli godzinami kołysać dziecka na rękach. Przedszkolak powinien mieć dostosowane do swojego wzrostu „przyjazne” łóżko z barierką. Można wrzucić do niego kilka pluszowych misi, ulubionych zabawek… Coś co sprawi, że nasze dziecko nabierze zaufania do tego nowego sprzętu. Dzięki temu zacznie spać we własnym pokoju zamiast w łóżku rodziców. Nastolatek nie ma już tylu potrzeb. Swoją indywidualność akcentuje za pomocą plakatów i głośnej muzyki, dlatego zadbajmy dla niego o łóżko, na którym zmieszczą się jego długie nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *